تبلیغات
تدوین حرفه ای فیلم - تدوین غیرخطی

عنوان:

تدوین غیر خطی

تحقیق و گردآوری: آقای سید احمد حسینی
تدوین غیرخطی
تدوین غیرخطی یا NLE ، یك شیوه مدرن تدوین به‌شمار می‌آید كه امكان دسترسی مستقیم به
هر فریم در یك كلیپ ویدیویی دیجیتال را فراهم می‌سازد، بدون آن‌كه برای رسیدن به فریم مورد

نظر نیازی به پخش مجدد یا جست‌وجو در میان فریم‌های مجاور داشته باشد.

(وضعیتی كه در تدوین خطی اجتناب ناپذیر است).

 

دوستان عزیز برای دیدن  کل مبحث روی ادامه مطلب کلیک نمایید....

با پیشرفت فناوری، كاهش قیمت‌ها و دسترس‌پذیری هر چه بیشتر تجهیزات و محصولات مورد نیاز، تدوین غیرخطی محبوبیت بسیار زیادی به‌دست آورده و راه خود را در بین كاربران غیرحرفه‌ای نیز باز كرده است. این روش از یك محیط كامپیوتری برای كمك به فرآیند تدوین استفاده می‌كند. در واقع این فرآیند كاملا دیجیتال بوده و به جز دریافت ورودی از منابع ویدیویی و سپس ارسال خروجی نهایی به نوار یا دیسك اپتیكال، فاقد هرگونه تابع مكانیكی است. تدوین در این محیط، اساسا از یك شیوه برش و چسباندن (Cut-and-Paste) بصری پیروی می‌كند.

در این روش، شات‌های اصلی حذف نشده و تغییر نخواهند كرد. بلكه داده‌های صوتی و ویدیویی ابتدا روی هارد دیسك یا سایر ابزارهای ذخیره‌سازی دیجیتال ضبط می‌شوند. بعضی از دوربین‌های فیلم‌برداری امروزی، شات‌ها را مستقیما روی هارد دیسك یا سایر رسانه‌های ذخیره‌سازی قابل استفاده روی كامپیوترها ذخیره می‌كنند كه به این ترتیب نیاز به تبدیل یا Capture كردن كلیپ‌ها روی كامپیوتر را از بین می‌برند. در مورد دوربین‌هایی كه از نوارهای ویدیوی مختلف برای ضبط كلیپ‌های خود استفاده می‌كنند، فرآیند انتقال به هارد دیسك از طریق یك كارت ضبط ویدیویی با كانكتورهای مقتضی یا اتصالات ورودی/خروجی روی خود كامپیوتر (مانند درگاه FireWire) انجام می‌شود. پس از انتقال شات‌های خام به هارد دیسك، یك نرم‌افزار تدوین وظیفه اعمال تغییرات مختلف روی آن‌ها برای ایجاد یك خروجی نهایی یكپارچه را بر عهده می‌گیرد. در این روش شما می‌توانید بارها و بارها نظر خود را در مورد نحوه چینش شات‌ها، مدت هر یك از آن‌ها، روش‌های تبدیل صحنه‌ها و یا هر مورد دیگری در فرآیند تدوین، تغییر دهید.

همانطور كه قبلا نیز اشاره كردیم، افزایش قدرت كامپیوترهای خانگی به‌عنوان یك كمك مهم در انجام تدوین ویدیویی شخصی، دامنه خلاقیت در این حوزه را بیش از پیش گسترش داده است. امروزه بعضی از این ابزارهای تدوین كامپیوتری نتایجی را در اختیار شما قرار می‌دهند كه تا چند سال پیش تنها در استودیوهای بزرگ تولیدی قابل انجام بودند.

با این‌حال، سر و كار داشتن با فایل‌های ویدیویی به‌خصوص كلیپ‌های HD یكی از سنگین‌ترین كارهایی است كه می‌توانید بر عهده یك كامپیوتر بگذارید. در واقع شما باید تركیب مناسبی از قدرت پردازنده، حافظه فضای هارد دیسك و سیستم عامل را در اختیار داشته باشید. فشار سنگین بار تدوین ویدیویی می‌تواند باعث شود كه كوچك‌ترین ناهماهنگی یا برخوردی مابین مولفه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری سیستم شما با از كار افتادن سیستم و سقوط آن پایان یابد. از سوی دیگر، ارسال ویدیوی تكمیل شده به خروجی نیز می‌تواند با نتایج غیرمنتظره‌ای مانند فریم‌های حذف شده یا پرش تصویر همراه باشد.

سه روش متداول برای اتصال یك منبع ویدیویی مانند دوربین فیلم‌برداری یا VCR به یك كامپیوتر عبارتند از:
1 - یك كارت ضبط ویدیو: می‌توان گفت كه این متداول‌ترین روش برای انتقال ویدیو به یك كامپیوتر است. كارت‌های ضبط ویدیو به همراه نرم‌افزاری برای انجام كارهای تدوین و سایر توابع ارایه می‌شوند. اكثر این كارت‌ها در یك اسلات PCI مادربرد شما نصب می‌شوند، اما بعضی از كارت‌های جدیدتر به یك اسلات PCIe نیاز دارند. كارت‌های ضبط ویدیو باید حداقل به ورودی‌های S-Video یا كامپوزیت مجهز باشند. اكثر قریب به اتفاق این كارت‌ها به كانكتورهای خروجی ویدیو نیز مجهز شده‌اند تا امكان كپی ویدیوی تكمیل شده روی نوار ویدیوی را نیز برای شما فراهم كنند. كارت‌های حرفه‌ای‌تر، دامنه كاملی از اتصالات ورودی و خروجی برای استانداردهای SD و HD را در اختیار شما می‌گذارند، اما باید مبلغ بسیار بالاتری را نیز برای آن‌ها بپردازید. گاهی اوقات خود كارت‌های گرافیكی یا كارت‌های تیونر تلویزیونی نیز امكان ضبط ویدیو از منابع خارجی را در اختیار شما قرار می‌دهند.

2 - جعبه‌های خارجی: عملكرد این جعبه‌های خارجی شباهت بسیار زیادی با یك كارت ضبط ویدیوی داخلی دارد. محصولاتی مانند Dazzle Video Creator Plus HD به كاربر امكان می‌دهند كه بدون درگیر شدن با پیكربندی داخلی كامپیوتر خود، امكانات لازم برای انتقال كلیپ‌های ویدیوی به كامپیوترش و ارسال ویدیوی تدوین شده نهایی به منابع خارجی را به‌دست آورد. این جعبه‌ها معمولا به یك درگاه استاندارد مانند USB یا FireWire روی كامپیوتر شما متصل می‌شوند و در عین حال تنوعی از كانكتورهای ورودی/خروجی ویدیویی را برای اتصال منابع ویدیویی در اختیارتان قرار می‌دهند.

3 - درگاه FireWire م(IEEE-1394): با پیدایش دوربین‌های فیلم‌برداری دیجیتال، نسل جدیدی از كارت‌های ضبط/تدوین ویدیویی وارد صحنه شدند كه به یك PC خانگی امكان می‌دهند با اضافه شدن یك مولفه جدید یعنی یك اتصال IEEE-1394 م (FireWire/iLink)، برای انطباق با نیازهای فرآیند تدوین ویدیوی دیجتال ارتقا پیدا كنند. امروزه بسیاری از كامپیوترهای مدرن به‌طور استاندارد به یك درگاه IEEE-1394 مجهز هستند و بدون نیاز به یك كارت اضافی می‌توانند برای فرآیند تدوین ویدیوهای شخصی مورد استفاده قرار گیرند. پس از اتصال یك دوربین دیجیتال به این درگاه، نرم‌افزار كنترل حركت نوار و پخش شات‌های ضبط شده روی آن را در دست می‌گیرد و به كاربر امكان می‌دهد كه ویدیوی ضبط شده روی نوار را به‌صورت دلخواه به هارد دیسك كامپیوتر خود منتقل كند.

نرم‌افزارهای تدوین ویدیویی

محمد ناصح
اشاره:

نشریه عصر شبکه - وقتی درباره تدوین غیرخطی یا به‌عبارت دیگری كامپیوتری صحبت می‌كنیم، با دو مولفه مهم سر و كار داریم كه می‌توان گفت هر یك به اندازه دیگری در كیفیت این فرآیند اهمیت خواهند داشت. این دو مولفه عبارتند از سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد استفاده برای تدوین ویدیویی...

این مطلب یكی از مقالات بخش ویژه نشریه عصر شبكه در شماره 122 با عنوان تدوین ویدیویی  می‌باشد. جهت دریافت این بخش ویژه به بخش پرونده‌های ویژه سایت مراجعه نمائید.

وقتی درباره تدوین غیرخطی یا به‌عبارت دیگری كامپیوتری صحبت می‌كنیم، با دو مولفه مهم سر و كار داریم كه می‌توان گفت هر یك به اندازه دیگری در كیفیت این فرآیند اهمیت خواهند داشت. این دو مولفه عبارتند از سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد استفاده برای تدوین ویدیویی.امروزه نرم‌افزارهای ویدیویی در انواع بسیار گوناگونی عرضه می‌شوند كه سطوح بسیار مختلفی از قابلیت‌ها، ویژگی‌ها، تعداد فرمت‌های قابل پشتیبانی و سطح عملكرد اینترفیس كاربری را در اختیار شما قرار می‌دهند. هر چه به سمت نرم‌افزارهای تدوین حرفه‌ای‌تر برویم، ساختار كلی اینترفیس این محصولات شباهت بیشتری به یكدیگر پیدا می‌كنند. با این‌حال، محصولاتی كه برای مصرف‌كنندگان عام طراحی شده‌اند از اینترفیس‌های گوناگونی بهره می‌گیرند تا بتوانند سلیقه‌های مختلف را راضی كنند

واقعیت این است كه بازار نرم‌افزارهای تدوین ویدیویی با یك رقابت بسیار شدید مواجه است كه برای كاربران خبر خوبی به‌شمار می‌آید. مشكل اصلی این است كه تولید‌كنندگان نرم‌افزارها عادت دارند روی ویژگی‌هایی تاكید كنند كه بسیار چشمگیر و جذاب به نظر می‌رسند، اما در عمل چندان مفید نیستند. ما در این مقاله به نكات عمومی در رابطه با انتخاب یك نرم‌افزار تدوین ویدیویی مناسب اشاره می‌كنیم. توجه داشته باشید انتخاب یك نرم‌افزار تدوین ویدیویی حرفه‌ای كه شما تنها از بخش كوچكی از قابلیت‌های آن استفاده می‌كنید، تنها بر منابع سخت‌افزاری سیستم شما فشار وارد خواهد كرد.تولید‌كنندگان اصلی نرم‌افزارهای تدوین ویدیویی، در یك رقابت باور نكردنی با یكدیگر هستند و به همین دلیل معمولا تمایز بسیار اندكی مابین محصولاتی كه در یك كلاس ارایه می‌شوند، وجود دارد. امروزه حتی نرم‌افزارهای كلاس مصرف‌كنندگان عام نیز ویژگی‌هایی را ارایه می‌كنند كه تا همین چند سال پیش تنها در سطوح حرفه‌ای یا نیمه‌حرفه‌ای قابل دسترسی بودند.

شما می‌توانید از نكاتی كه در این مقاله به آن‌ها اشاره كرده‌ایم به‌عنوان راهنمایی برای انتخاب گزینه تدوین ویدیویی مناسب خود استفاده كنید. كلید رسیدن به یك انتخاب مناسب برای خودتان، آشنایی دقیق با قابلیت‌هایی است كه تولید‌كننده نرم‌افزار با هر یك از ویژگی‌های محصول خود ارایه می‌كند. شما در عین حال باید به‌طور واقع‌گرایانه‌ای به این نتیجه برسید كه كدامیك از این ویژگی‌ها برای شما مناسب است.كاربران مبتدی خیلی زود با هیاهوی تولیدكنندگان درباره افكت‌های شگفت‌انگیز یا ویژگی‌های عجیب و غریب محصولاتشان سردرگم شده و در نهایت چیزی را خریداری می‌كنند كه واقعا به آن نیاز ندارند.


همانطور كه اشاره كردیم، امروزه اكثر نرم‌افزارهای تدوین ویدیویی، مجموعه كاملی از ویژگی‌ها و قابلیت‌های مختلف را در اختیار كاربران قرار می‌دهند و در واقع بخش عمده‌ای از رقابت مابین طراحان این محصولات و روی نحوه طراحی ساده و ابتكاری اینترفیس آن‌ها است، در حالی كه امكان دسترسی به كنترل‌ها و تنظیمات پیشرفته را نیز در اختیار كاربران قرار دهد.اگر یك نرم‌افزار تدوین ویدیوی را باز كردید و متوجه شدید كه ظاهر اینترفیس آن برای شما كاملا ناآشنا به‌نظر می‌رسد، اصلا نباید غافلگیر شوید. در واقع مشكل این است كه هیچ معادلی در دنیای واقعی وجود ندارد كه مصرف‌كنندگان عام از قبل با آن آشنایی داشته باشند. از سوی دیگر، برای یك نرم‌افزار واژه‌پرداز بسیار آسان خواهد بود كه شرایط دنیای واقعی را با نمایش یك صفحه خالی كاغذ، تقلید كند. بنابراین می‌توانیم بگوییم كه نباید انتخاب خود را بیش از حد به اینترفیس نرم‌افزار مورد نظرتان وابسته كنید.

واقعیت این است كه فرمت‌های فایل ورودی و خروجی پشتیبانی شده توسط یك نرم‌افزار تدوین ویدیویی از اهمیت حیاتی برخوردارند. اكثر نرم‌افزارهای امروزی، دامنه گسترده‌ای از فرمت‌های مختلف ویدیویی را تحت پشتیبانی قرار می‌دهند. DV AVI در این زمینه یك استاندارد متداول به‌شمار می‌آید، اما اگر از دوربین ویدیویی خاصی استفاده می‌كنید باید مطمئن شوید كه نرم‌افزار تدوین مورد نظر شما از فرمت‌های ضبط آن پشتیبانی می‌كند.از سوی دیگر، شما باید نیازهای خود را كاملا بشناسید و بدانید كه می‌خواهید خروجی نهایی خود را با چه فرمتی به‌دست آورید. اگر مجبور باشید خروجی نرم‌افزار تدوین ویدیویی خود را با استفاده از ابزار دیگری به فرمت مورد نظر خود تبدیل كنید، وقت زیادی را از دست داده‌ و فشار كاری سیستم خود را مضاعف كرده‌اید

امروزه تعداد زیادی از نرم‌افزارهای تدوین ویدیویی برای شتاب‌دهی افتك‌ها و رندر پروژه‌های خود از قابلیت‌های كارت‌های گرافیكی مدرن استفاده می‌كنند. این قابلیت به شما امكان می‌دهد كه با استفاده از یك كارت گرافیكی امروزی بتوانید بسیاری از كارهای تدوین خود را به‌صورت بلادرنگ رندر كنید.در نهایت می‌توانید ویژگی‌های دیگری مانند تعداد و تنوع افكت‌ها و Transitionهای موجود در یك بسته نرم‌افزار تدوین ویدیویی، تعداد تراك‌های ویدیویی و صوتی پشتیبانی شده در آن و قابلیت‌های سازگاری با مدل‌های مختلف كارت‌های ضبط ویدیویی را در نظر بگیرید. به هر حال، شما پس از شروع كار با یك نرم‌افزار ویدیویی به یك منحنی آموزشی برای كسب مهارت در استفاده از آن نیاز خواهید داشت.

 
طبقه بندی: دانستنی های تدوین،  تحقیقات دانشجویان، 

تاریخ : جمعه 13 اردیبهشت 1392 | 02:40 ب.ظ | نویسنده : گروه تدوین | نظرات

  • ریه | وبلاگ شخصی | بن تن